Free songs
header_good

Chameleon wzbogaca SBB

Wiodąca w Serbii telewizja Balkan TV i szerokopasmowy dostawca Serbian Broadband integruje platformy WISI w swoich 24 stacjach czołowych.

Innowacja na rynku Balkans TV nosi nazwę: Serbia Broadband (SBB). Najbardziej rozwijająca się w ciągu ostatnich 10 lat na rynku serbskim firma medialna z siedzibą w Belgradzie oferuje szeroki zakres usług multimedialnych. Za SBB stoi silna United Group (przychody z 2012 roku: 180 mln EUR). Początki SBB sięgają roku 2007, kiedy to Mid Europa Partners kupił SBB. Następnie SBB nabył Telemach ze Słowenii i tak stopniowo w procesie strategii kup i buduj, powstała Telemach Bosnia. W czasie niedostępnego w całym regionie dopasowania za pomocą kabla i DTH, United Group zyskały reputację dostarczania najbardziej atrakcyjnych treści na ich rynku na wszystkich dostępnych urządzeniach i we wszystkich formatach. Wysokiej jakości oprogramowanie zostało połączone z atrakcyjną ofertą sprzedaży powiązanej ze wsparciem innowacyjnych i niezawodnych technologii. United Group oferuje także usługi głosowe i danych dla małych, średnich i dużych firm w regionie. Dziś ma 1500 pracowników, zarządza siecią światłowodową o łącznej długości 10500 km, posiada 1,2 miliona gospodarstw domowych podłączonych kablowo oraz 1,65 miliona abonentów.

Lider wśród dostawców sieci kablowych, IP i satelitarnych.

Dziś SBB jest największym dostawcą cyfrowej i analogowej telewizji kablowej, z udziałem rynkowym wysokości 50% i więcej niż 700 000 subskrybujących gospodarstw domowych w Serbii. Prowadzi także Total TV obsługiwaną za pośrednictwem pozycji orbitalnej Eutelsat 16° East, wiodącą platformę DTH dla telewizji satelitarnej Pay-TV dla więcej niż miliona gospodarstw domowych w Serbii i okolicznych rynków Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Słowenii i Chorwacji, choć tam nie jest nazywana Total TV. Innym biznesem SBB jest internet szerokopasmowy. Firma zaczęła oferować kablowy dostęp do internetu o prędkości 128 kbps w 2002 roku. Obecnie oferuje najszybszą usługę kablowego internetu na rynku z prędkością pobierania do 100 Mbps i wysyłania 4 Mbps. Od ubiegłego roku firma dostarcza również usługi stałych linii telefonicznych.

Inwestycja w stacje czołowe WISI Chameleon

SBB nieustannie inwestuje w swoje systemy i struktury kablowe. W 2012 i 2013 roku SBB wyposażyło swoje 24 telewizyjne stacje telewizji kablowej w stacje czołowe WISI Chameleon. W procesie tym zostało rozmieszczonych ponad 400 modułów, serwujących w pełni elastyczne kombinacje kanałów PAL i QAM do poszczególnych miast. Strumienie TV jest realizowana przez IP i wspierana przez lokalne systemy antenowe.


001


Srdjan Durdjevic, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w SBB, omawia z Cable!Vision Europe International, plany dystrybucji IP przy pomocy rozwiązań WISI:

Cable!Vision Europe: Ile kanałów TV oferujecie analogowo i ile cyfrowo ?

Srdjan Durdjevic: Oferta SBB składa się z 66 kanałów analogowych i 172 cyfrowych, w tym 26 kanałów HD. Nasza platforma satelitarna Total TV oferuje 191 kanałów, w tym 76 niekodowanych.

Cable!Vision Europe: Dlaczego wciąż oferujecie rozwiązania analogowe w Serbii ?

Srdjan Durdjevic: Wielu naszych abonentów nadal korzysta z naszej oferty analogowej. Jednak dzięki korzyściom, które zapewnia TV cyfrowa, coraz więcej ludzi bierze niektóre z naszych pakietów D3. Dążymy do pełnej cyfryzacji, ale wciąż chcemy najpierw edukować społeczeństwo o wszystkich korzyściach płynących z lepszych usług i funkcjonalności telewizji cyfrowej.

Cable!Vision Europe: Czy łączycie swoją ofertę telewizji kablowej z usługami triple play ?

Srdjan Durdjevic: : Tak, oferujemy naszym klientom wszystkie trzy usługi: TV cyfrową, Internet i linie telefoniczne.

Cable!Vision Europe: Jaka infrastruktura kablowa SBB działa dla gospodarstw domowych w Serbii ? Czy jest to mieszanka infrastruktury opartej na kablu koncentrycznym i sieci IP ?

Srdjan Durdjevic: Jest to standardowa kablowa infrastruktura HFC, która jest używana do dostarczania telewizji analogowej, DVB-C broadcast, DVB-C unicast i usług kablowych EuroDOCSIS 2.0 / 3.0.

Cable!Vision Europe: Jaką rolę odgrywają struktury FTTx dla SBB i gdzie działają tego typu infrastruktury ?

Srdjan Durdjevic: W zeszłym roku wdrożyliśmy próbne FTTB używając WISI mikro LR82. Wdrożyliśmy także FTTB na istniejącej sieci HFC zastępując linie koncentryczne z włóknem światłowodowym i faktycznie topologię włókna do ostatniego wzmacniacza. Dzięki temu obsługujemy 10 000 gospodarstw domowych nową usługą światłowodową.

Cable!Vision Europe: W co zainwestowaliście w ciągu ostatnich dziesięciu lat w swoją infrastrukturę kablową i IP ?

Srdjan Durdjevic: SBB rozpoczęła w 2002 roku swoją budowę od podstaw i poprzez akwizycje innych mniejszych operatorów kablowych, którzy dziś są zintegrowani w nasz system SBB. Od początku podążamy za koncepcją wdrożenia Deep Fiber HFC.

Cable!Vision Europe: Ile regionalnych klastrów obsługujecie w Serbii ?

Srdjan Durdjevic: Obecnie jesteśmy obecni w 27 największych miastach Serbii. Działamy w ponad 60 POP lokalizacjach: stacje czołowe, Huby i lokalne stacje czołowe z 2000 węzłów optycznych.

Cable!Vision Europe: Wyposażyliście 24 regionalne stacje czołowe w system Chameleon. Czy te stacje czołowe są skoncentrowane w niektórych dużych miastach czy też są one rozłożone w Serbii ?

Srdjan Durdjevic: Obecnie jesteśmy w trakcie procesu instalacji. Stacje czołowe umieszczone są w dużych miastach, ale miasta te znajdują się we wszystkich częściach Serbii.

Cable!Vision Europe: Dlaczego zdecydowaliście się na system WISI Chameleon ?

Srdjan Durdjevic: System WISI Chameleon zapewnia nam elastyczność i wymienność różnych sygnałów wejściowych. Do tego jest łatwy w obsłudze i konfiguracji.

Cable!Vision Europe: Jaką rolę odgrywa Chameleon w waszej ogólnej koncepcji infrastruktury kabel/IP ?

Srdjan Durdjevic: Najczęściej uzywamy modułów Chameleon jako stacji czołowej do kablowej telewizji analogowej. Ponieważ mamy nasze stacje czołowe podłączone do sieci IP/MPLS, moduły Chameleon są rozmieszczone jako konwertery IP do PAL.

Cable!Vision Europe: Jak korzystacie z elastyczności usług oferowanej przez stacje Chameleon ?

Srdjan Durdjevic: Główną funkcją modułów Chameleon w naszych stacjach czołowych jest konwersja IP do PAL. Ale istnieją także inne sygnały wejściowe (DVB-S, DVB-T2), dają nam możliwość tworzenia mocnych scenariuszy alternatywnych, w ciągu kilku lat, telewizja analogowa zostanie wyłączona i możliwość relokacji użytkowania kameleonów jest dla nas kolejną korzyścią.


002


Cable!Vision Europe: Co było najbardziej znaczącym wyzwaniem przy implementacji Chameleona ?

Srdjan Durdjevic: Nie mieliśmy do czynienia z większymi problemami podczas realizacji.

Cable!Vision Europe: Czy inwestycja w systemy Chameleon jest częścią większej modernizacji waszych stacji czołowych i infrastruktur sieciowych ?

Srdjan Durdjevic: SBB nieustannie modernizuje swoje infrastruktury i zasoby sieciowe. Po stronie HFC mamy modernizację CMTS, aby na bieżąco monitorować ruch sieciowy klientów. Segmentujemy także istniejące węzły optyczne.

Cable!Vision Europe: Czy jesteście zadowoleni z Chameleona, czy może zachodziły tam jakieś problemy techniczne w czasie pracy ?

Srdjan Durdjevic: Jesteśmy zadowoleni z Chameleona, zarówno pod względem zdolności technicznych, jak i funkcji operacyjnych.


WISI nagrodzone za Chameleona


Chameleon-Winner-Award2013


Chameleon to nowe oprogramowanie oparte na koncepcji stacji czołowej dla wszystkich przyszłościowych zastosowań.

Jak sama nazwa sugeruje, stacja czołowa może przystosować się do środowiska, w którym poszczególne moduły są w stanie zmienić swoje funkcjonalności w zależności od potrzeb. Modułowa konstrukcja Chameleon pozwala spełnić wymagania wszystkich zastosowań, począwszy od pojedynczej jednostki w zastosowaniu SMATV, aż do skomplikowanych stacji czołowych w dużych sieciach kablowych. Wszystkie funkcje modułu mogą być włączane i konfigurowane za pomocą kluczy licencyjnych. Koncepcja ta oferuje operatorowi wysoki poziom bezpieczeństwa dla długookresowych inwestycji.

System Chameleon został niedawno nagrodzony Society for Broad-band Professionals (SCTE) w Londynie prestiżową międzynarodową nagrodą SCTE 2013 Innowacji Technicznych w kategorii “Najlepsze rozwiązanie przetwarzania cyfrowego”.

Ten przyszłościowy system został rozszerzony o szereg nowych funkcji oprogramowania, które zostały po raz pierwszy pokazane na ANGA COM 2013. Chameleon teraz posiada zintegrowany scrambler simulcrypt DVB, które mogą być aktywowane za pomocą klucza oprogramowania. To pozwala łatwiej chronić treści DVB. W ten sposób, system szyfrowania może być podłączony poprzez IP lub interfejs ASI. Działanie zewnętrznego scramblera nie jest więc już konieczne. Dodatkowe cechy Chameleon to nowy zegar i oparte na wyzwoleniu funkcje dla dzielenia czasu, elastycznej nadmiarowości i zintegrowanych ekstrakcji w sieciach kablowych.


RSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link