Free songs
header_good

Telewizja kablowa

Należy przypuszczać, że w przeciągu kilku lat technologia DVB-T zastąpi technologię analogową w większości małych i średnich sieci kablowych. Stanie się tak, gdyż tylko najwięksi operatorzy kablowi będą w stanie zapewnić swoim abonentom regularne wymiany dekoderów DVB-C na coraz nowsze i oferujące kolejne funkcje jak np. nagrywarka PVR. Niektórzy producenci telewizorów LCD również wprowadzają tą funkcję i należy się spodziewać, że coraz więcej odbiorników TV będzie posiadało wbudowany dysk HDD lub złącze USB do podłączenia zewnętrznego dysku.


telewizja_kablowa_1


Operator kablowy nie może poprzestać na podstawowej funkcjonalności odbioru programów TV, lecz musi zapewnić swoim abonentom dostęp do wszystkich usług.

Operator kablowy powinien zdawać sobie sprawę, że decydując się na technologię DVB-C będzie samodzielnie ponosił koszty rozwoju dekoderów DVB-C. Jeżeli jednak wybierze technologię DVB-T, wówczas zdecydowana większość oczekiwań abonentów w zakresie dodatkowych funkcji zostaje przeniesiona do wyboru odpowiedniego modelu odbiornika TV i w ten sposób operator kablowy ponosi minimalne koszty wdrożenia każdej nowej funkcjonalności.

Obecna przewaga operatora kablowego nad konkurencją ze strony platform satelitarnych, operatorów IPTV i innych dostawców usług polega nie tylko na dostosowaniu oferty programowej do oczekiwań abonentów, lecz przede wszystkim na umożliwieniu im oglądania telewizji w sposób łatwy (jeden pilot) oraz jednocześnie na kilku odbiornikach, np. dodatkowe telewizory w kuchni, pokoju dziecka, sypialni itp. Przewaga ta zaniknie wraz z wyłączeniem analogowych kanałów TV oraz zaoferowaniem abonentowi dekodera ale może być w łatwy sposób utrzymana poprzez umożliwienie odbioru w technologii DVB-T. W technologii DVB-T, podobnie jak w DVB-C, możliwe jest również uruchomienie systemu kodowania dla kanałów typu „premium”. Proszę jednak zauważyć, że zamiast zewnętrznego dekodera, abonentowi można zaoferować moduł CAM instalowany bezpośrednio w jego odbiorniku TV. Rozwiązanie takie jest tańsze lub w cenie porównywalnej z odbiornikiem DVB-C MPEG2 natomiast pozwala na odbiór programów HDTV. W ten sposób eliminuje się konieczność wymiany pierwszego dekodera na nowy odbierający programy HDTV MPEG4 czyli obniża się koszty eksploatacyjne a abonent nie musi używać drugiego pilota do obsługi dekodera.

Uruchomienie reemisji programów w technologii DVB-T

Daje operatorowi kablowemu możliwość dostarczenia sygnału cyfrowego dla tej grupy abonentów, którzy kupili odbiorniki TV z tunerem DVB-T MPEG2.

Jest to możliwe, gdyż zdecydowana większość programów TV jest odbierana satelitarnie w kompresji MPEG2 i po przetworzeniu do modulacji DVB-T może być dostarczona do telewizora. W ten sposób zyskuje się grupę klientów, którzy do czasu wymiany odbiornika TV stają się wieloletnimi abonentami TV kablowej. Niektóre odbiorniki LCD posiadają funkcjonalność polegającą na automatycznym wyszukiwaniu nowych kanałów w czasie pozostawania w trybie gotowości stand-by.

Po uruchomieniu w sieci kablowej nowego multipleksu DVB-T telewizor taki automatycznie znajduje nowe kanały TV i informuje o tym użytkownika. Podobnie dzieje się z pierwszą instalacją telewizora lub resetem do ustawień fabrycznych – w takich przypadkach telewizory wykonują procedurę automatycznego strojenia i znajdują dostępne kanały cyfrowe.


telewizja_kablowa_2


Firma WISI Communications GmbH wprowadziła do produkcji dwa urządzenia z modulatorem DVB-T. Są to multiplekser OT oraz panel OV 75M xx41 dedykowany dla stacji czołowej TOPLINE, dostępnej na rynku i z sukcesem rozwijanej od kilkunastu lat.

Modulatory DVB-T w obu tych urządzeniach pracują we wszystkich trybach modulacji i dzięki temu można je stosować w przeróżnych instalacjach. Cechą wspólną obu urządzeń jest możliwość pracy z dowolnymi źródłami sygnału jak DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-C, ASI, IP oraz przetworzenie do MPEG2 sygnałów AV i SDI.

Natomiast podstawowa różnica dotyczy możliwości dekodowania programów płatnych: panel OV 75M nie zapewnia tej funkcjonalności, podczas gdy multiplekser OT Streamline realizuje pełne przetwarzanie sygnałów włącznie z obsługą 4 profesjonalnych modułów CAM.


telewizja_kablowa_3


Ważną zaletą multipleksera OT jest zgrupowanie funkcjonalności kilku urządzeń w jednej obudowie o wysokości 1RU.

Można śmiało powiedzieć, że kilka dowolnych odbiorników cyfrowych, multiplekser oraz modulator zostały połączone funkcjonalnie, co pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni instalacyjnej, ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz ciepła odprowadzanego przez system klimatyzacji w stacji czołowej. Zyskuje się również na łatwości obsługi, gdyż wszystkie etapy przetwarzania sygnału cyfrowego są konfigurowane z poziomu jednej aplikacji.

Wraz z wprowadzeniem do produkcji paneli cyfrowych OV 75M xx41, możliwe jest również zaoferowanie łatwej migracji z technologii DVB-C do DVB-T dla tych operatorów kablowych, którzy już wdrożyli technologię DVB-C i obecnie doświadczają problemów wynikających z obsługi eksploatacyjnej dekoderów. Co prawda poniosą koszt wycofywania odbiorników DVB-C oraz zakupu zestawu paneli OV 75M xx41, jednakże w dłuższej perspektywie czasowej zyskają w ten sposób, że nie będą musieli oferować dużo droższych dekoderów HDTV oraz ponosić kosztów ich wdrożenia.

Przejście do technologii DVB-T może polegać na zakupie odpowiedniej liczby paneli OV 75M xx41 wyposażonych w głowice DVB-C. Panel ten zrealizuje funkcję transmodulacji bez ingerencji w wewnętrzną strukturę sygnałów – mogą to być programy kodowane i FTA, w kompresji MPEG2 i MPEG4, w formacie HDTV i SDTV. Przykładowy sposób migracji może być zrealizowany w ten sposób, że multipleks DVB-C o przepływności ok. 50 Mbit/s jest wprowadzony na dwa panele OV 75M 5141 wyposażone w głowice DVB-C + DVB-S. Każdy z paneli z multipleksu wejściowego DVB-C przetworzy do multipleksu wyjściowego DVB-T strumień programów o przepływności ok. 25 Mbit/s. W każdym z multipleksów DVB-T pozostanie jeszcze wolne ok. 6 Mbit/s wolnej pojemności, którą można wykorzystać na wprowadzenie dodatkowego programu satelitarnego FTA.


RSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link