Free songs
header_good

Pola antenowe

Wszyscy wiemy, że każdy łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Jeżeli w systemach telewizji cyfrowej wydaje się duże pieniądze na elektronikę, a instalacja antenowa jest traktowana “po macoszemu”, wówczas końcowy efekt nie będzie zadowalający.

Chcielibyśmy przedstawić kilka podstawowych cech prawidłowo wykonanego systemu antenowego, które przy niewielkich kosztach zdecydowanie podnoszą jakość i niezawodność instalacji antenowej:


Dobór anten satelitarnych do wymagań systemu


anteny_satelitarne_pola_antenowe_andrew anteny_satelitarne_pola_antenowe_acssignal


Dla najmniejszych instalacji jak hotele czy biurowce, proponujemy anteny satelitarne o średnicy 1,2 metra oraz anteny TV odbierające poszczególne pasma częstotliwości. Większe systemy jak stacje czołowe TV kablowej czy IPTV powinny stosować anteny o średnicach 1,8 metra i 2,4 metra oraz anteny TV odbierające pojedyncze kanały TV.


anteny_satelitarne_pola_antenowe_2_a anteny_satelitarne_pola_antenowe_2_b


Profesjonalni nadawcy TV budują duże pola antenowe z antenami o średnicach: 3,7 metra, 4,5 metra, 5,6 metra i większymi, odpowiednio do ich indywidualnych potrzeb.


anteny_satelitarne_pola_antenowe_3_automatyka anteny_satelitarne_pola_antenowe_3_stabilnosc anteny_satelitarne_pola_antenowe_3_zebrowanie


Anteny są narażone na szereg czynników, które przyczyniają się do degradacji sygnału.

Należy pamiętać, że anteny są najczęściej montowane w miastach i są narażone na destrukcyjne działanie zanieczyszczeń unoszących się w atmosferze.

Niezwykle ważna jest prawidłowa praca anten przy zmiennym wietrze – stosujemy anteny, które pracują przy wiatrach o prędkości do 80 km/h, a instalacja antenowa wytrzymuje wiatry o prędkościach dochodzących do 200 km/h.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odporność na zmienne temperatury. Antena nie może zmieniać swojej geometrii na skutek rozszerzalności cieplnej.


anteny_satelitarne_pola_antenowe_4_stojaki_a anteny_satelitarne_pola_antenowe_4_stojaki_b anteny_satelitarne_pola_antenowe_4_stojaki_c


Wszystkie te problemy są rozwiązane poprzez zastosowanie luster anten wykonanych ze specjalnego laminatu poliestrowo-szklanego z odpowiednim żebrowaniem na tyle anteny oraz bardzo stabilnych stojaków posiadających odpowiednie obliczenia konstrukcyjne.


anteny_satelitarne_pola_antenowe_5_ogrzewanie anteny_satelitarne_pola_antenowe_5_patriot


Szczególny nacisk należy położyć na jak najszybsze spływanie wody z luster anten, co jest uzyskiwane poprzez odpowiednią powłokę lub pokrycie lustra specjalną substancją.

Zimą śnieg i lód gromadząc się na lustrze anteny sprawia duży problem. Zakłóca normalną pracę powodując utratę zysku anteny, a co za tym idzie przerwanie sygnału. Aby zapewnić optymalne parametry dla systemu przez cały rok, istnieje konieczność ogrzewania anten.

Spotykamy się z instalacjami ogrzewania anten wykonanymi bez automatyki. Być może koszt zakupu jest niższy, ale później co roku trzeba zapłacić wysokie rachunki za ogrzewanie atmosfery przez całą zimę.


anteny_satelitarne_pola_antenowe_6_a anteny_satelitarne_pola_antenowe_6_b


Powinno się więc stosować się specjalne czujniki, które sterują ogrzewaniem automatycznie.

Każda profesjonalna antena jest też wyposażona w fabryczny promiennik, który pozwala na uzyskanie optymalnego sygnału.

Promiennik taki pozwala konwerterowi “widzieć” całą powierzchnię anteny. Zastosowanie konwertera bez promiennika lub z nieprawidłowym promiennikiem powoduje, że sygnał jest odbierany tylko z części lustra anteny, albo oprócz sygnału użytecznego są odbierane szumy spoza reflektora anteny satelitarnej. W obu przypadkach następuje pogorszenie stosunku sygnał/szum.


anteny_satelitarne_pola_antenowe_7_konwertery_invacom anteny_satelitarne_pola_antenowe_7_konwertery_smw


Dobór konwertera jest uzależniony od ceny, jaką jest skłonny zapłacić Użytkownik oraz od wymaganej jakości (więcej o konwerterach tutaj).


RSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link