Free songs
header_good

Telewizja hotelowa

Telewizja dla hoteli

Jeszcze niedawno stacja czołowa TV dla hotelu składała się z zespołu przemienników TV analogowej oraz paneli odbiorników satelitarnych z modulatorem TV.

Czy dziś jest to rozwiązanie nowoczesne ? Oczywiście, że nie.

Technologia cyfrowa przyniosła prawdziwą rewolucję w instalacji telewizyjnej.

Spójrzmy najpierw na rynek telewizorów hotelowych aby wiedzieć, jakie sygnały cyfrowe powinna dostarczać stacja czołowa. Nowoczesny telewizor hotelowy oczywiście posiada ekran LCD i wyświetla panoramiczny obraz w formacie 16:9. Pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, dotyczy możliwości odbioru sygnału TV – czy ten telewizor odbiera tylko programy analogowe czy też cyfrowe (DTV). Jeżeli wiemy, że telewizor odbiera programy cyfrowe, to mamy 100% pewności, że ma cyfrową głowicę DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial).


telewizja_dla_hoteli_1


Jaki dekoder sygnału cyfrowego jest więc wbudowany w taki telewizor cyfrowy: MPEG2 czy MPEG4?

Pytanie jest o tyle zasadne, gdyż większość telewizorów sprowadzonych do Polski do 2009 roku miała dekoder MPEG2, natomiast Polska wybrała nowocześniejszy standard MPEG4. Z tego powodu programy naziemne DVB-T nadawane w Polsce nie będą odbierane przez telewizory z dekoderem MPEG2. Niektóre modele telewizorów mają już zintegrowaną głowicę cyfrową DVB-T/DVB-C. Telewizory te są dostosowane do pracy zarówno z sygnałami cyfrowej TV naziemnej, jak też cyfrowej TV kablowej (C oznacza Cable).

Jeżeli wszystkie telewizory w instalacji będą mogły odbierać sygnał DVB-C, wówczas można wykonać stację czołową TV pracującą w tym standardzie.

My zalecamy jednak standard DVB-T jako zdecydowanie bardziej uniwersalny i otwarty technologicznie na stosowanie dowolnych typów odbiorników cyfrowych. Ponieważ każdy telewizor cyfrowy odbierze sygnał DVB-T, zatem wybór tej technologii jest oczywisty.

Zaletą technologii DVB-T jest niezwykle wysoka odporność na trudne warunki występujące w części instalacji TV, wykonanych kilkanaście lat temu. Nie trzeba wykonywać kosztownej modernizacji okablowania lecz wykorzystać mechanizmy prekorekcji błędów stosowane w technologii DVB-T.

Podobne mechanizmy prekorekcji są stosowane w transmisji satelitarnej, również narażonej na szereg zakłóceń. Jakie to ma znaczenie praktyczne dla właściciela hotelu, nie trzeba wyłączać części hotelu w celu instalacji nowego okablowania TV, unika się kosztownych prac instalacyjnych, a proces przejścia do technologii cyfrowej obejmuje wyłącznie instalację cyfrowej stacji czołowej TV oraz strojenie telewizorów.

Bazując na rozwiązaniach firmy WISI Communications, możemy zaoferować dowolną konfigurację stacji czołowej DVB-T, pozwalającą na pracę w standardach MPEG2 i MPEG4. Jeżeli jednak w hotelu zostały zastosowane telewizory tylko z dekoderem MPEG2, wówczas te programy TV, które są odbierane w MPEG4, zostaną przetworzone do standardu MPEG2 i w ten sposób telewizory hotelowe będą mogły je odbierać w technologii cyfrowej.


telewizja_dla_hoteli_2