Free songs
header_good

Telewizja DVB-T2 do małych hoteli

Wybór anteny nie jest prosty. Instalacja antenowa powinna być dobrana do lokalnych warunków odbioru. Należy uwzględnić kilka czynników. Planując zakup anteny, należy określić:


  • rozmieszczenie i kierunkowość nadajników TV względem miejsca odbioru,
  • moc nadajnika,
  • kanały, na jakich są nadawane multipleksy,
  • konfigurację terenu między nadajnikiem a anteną,
  • zabudowę (miasto, teren otwarty), zalesienie,
  • wysokość, na której planuje się zawieszenie anteny.

Moc nadajnika ułatwia określenie zasięgu odbioru. Im większa, tym zasięg jest większy. Należy też uwzględnić konfigurację terenu wokół domu – jeżeli jest on bardziej pofalowany, górzysty, zalesiony, tym większe będzie tłumienie sygnału. Optymalnie jest, gdy na drodze sygnału nie ma przeszkód, czyli anteny nadawcza i odbiorcza „się widzą”. Im wyżej zostanie umieszczona antena, tym warunki odbioru będą lepsze, dlatego najlepsze są dachy domów. W miejscach zasłoniętych lasem, wysokimi budynkami, liniami wysokiego napięcia dobieramy anteny o wzmocnieniu znacznie większym, niż wynikałoby to z oceny odległości i terenu. Gwarantowany poziom sygnału TV według norm jest na wysokości 10 m, więc anteny najlepiej montować na dachach domów.


Praktyczne rady dotyczące montażu anteny naziemnej

Anteny kierunkowe i siatkowe ze względu na swoje wymiary są dostarczane w elementach i wymagają złożenia, a więc są przeznaczone dla osób ze zdolnościami technicznymi i podstawową wiedzą o odbiorze sygnału telewizyjnego. Schematy rysunkowe umożliwiają ich montaż. Dokładne zmontowanie anteny decyduje, czy prawidłowo będzie odbierać sygnał telewizyjny. Istotne są także prawidłowe połączenie symetryzatora anteny z kablem koncentrycznym i zamocowanie złącza antenowego. Luz między złączem a kablem koncentrycznym może powodować przerwy w odbiorze sygnału lub wysunięcie ze złącza. Może także się zdarzyć, że cienki miedziany drucik oplotu zewrze się podczas montażu z żyłą główną, co uniemożliwi odbiór sygnału telewizyjnego. Najłatwiejsze w instalacji są anteny wewnętrzne. Anteny prętowe i panelowe mają kompaktową konstrukcję. Jedynie w wypadku anteny prętowej przykręca się ją do podstawy zawierającej symetryzator i wzmacniacz. Antena prętowa nie wymaga ustawienia ze względu na dookólną charakterystykę. Panelową antenę można próbować ustawić tak, aby sygnał był jak najsilniejszy.

Telewizja DVB-T2 do małych hoteli

W hotelach, pensjonatach, sanatoriach i innych zbiorowych instalacjach telewizyjnych wyposażonych w starsze telewizory nie trzeba będzie wymieniać telewizorów na nowe z DVB-T2 HEVC. Wystarczy zmodernizować instalację telewizyjną dodając zestaw – antenę satelitarną z konwerterem i niewielką stację czołową WISI Communications OM 10 0646.

Stacja czołowa jest wyposażona w cztery wejścia do dołączenia standardowego konwertera Quattro, a w środku ma 6 tunerów satelitarnych umożliwiających odbiór kanałów TV będących w ofercie MUX-1/2/3/8, nadawanych z sześciu transponderów w jakości HD (kodowanie H.264). Do dekodowania płatnych kanałów służą moduły CAM. Stację czołową wyposażono w 6 modulatorów DVB-T i w prostych instalacjach zbiorowych może być zainstalowana razem ze wzmacniaczem kanałowym, który będzie przetwarzał multipleksy naziemne DVB-T2 HEVC, a stacja OM 10 0646 zapewni odbiór programów w MPEG-4.

Operator telewizji hotelowej może decydować, które kanały TV mają być odbierane na telewizorach i ustala listę programową. Stację OM 10 0646 wyróżnia, np.: brak konieczności przestrajania telewizorów w przypadku zmiany parametrów sygnałów np. przejściu z SD na HD. Atrakcyjną funkcją jest możliwość wgrania klipów wideo – np. hotel info, promocje itp., odtwarzanych następnie w sposób ciągły (w pętli) jako oddzielny program promocyjny hotelu. Przy odpowiednim zaprogramowaniu telewizorów można ten program ustawić jako startowy przy każdorazowym uruchomieniu odbiornika TV. W ten sposób można tworzyć i zmieniać ramówkę telewizji hotelowej.

Opracowano przy współpracy z firmą Emitel

źródło: InfoProdukt, Nr 4/2021, s. 16-17
RSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link