Free songs
header_good

Kameralne osiedle Sklepowa 22 z nowoczesną instalacją teletechniczną

Cztery trzypiętrowe budynki w warszawskiej dzielnicy Włochy stanowią kameralną enklawę, wyposażoną w nowoczesną instalację teletechniczną znajduje się kameralne osiedle – cztery trzypiętrowe budynki wielorodzinne.


Inwestor, firma Rem Budex, zaprosił do wykonania instalacji telekomunikacyjnej firmę Diomar. Powstała przy ul. Sklepowej 22 instalacja jest zgodna z wymaganiami w zakresie instalacji telekomunikacyjnych (teletechnicznych) określonych w Warunkach Technicznych od czasu nowelizacji z lutego 2013 roku (Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012r., Dz. Ust. Poz.1289 z dnia 22.11.2012).

Możliwości dla mieszkańców

Tak wykonana instalacja umożliwia operatorowi telekomunikacyjnemu podłączanie każdego lokalu do szerokopasmowego Internetu i innych usług w prosty sposób oraz umożliwia niezależny odbiór w wysokiej jakości cyfrowych programów telewizyjnych i radiofonicznych rozpowszechnianych w sposób rozsiewczy naziemny i satelitarny.

Budowa instalacji

Instalacja zawiera profesjonalne pole antenowe składające się z dwóch profesjonalnych anten satelitarnych 1,2 m oraz zespołu anten naziemnych wraz z ochroną odgromową i profesjonalnymi ogranicznikami przepięć zabezpieczającymi przed skutkami wyładowań atmosferycznych.


Nowoczesna_instalacja_teletechniczna_-_Diomar_-_2021-WT-37_-_foto-1

Fot. 1. Elementy instalacji teletechnicznej na osiedlu Sklepowa 22: a) pole antenowe, b) ograniczniki przepięć


Zintegrowane okablowanie teletechniczne zakończone Telekomunikacyjną Skrzynką Mieszkaniową, z wykorzystaniem kabli koncentrycznych ekranowanych w Klasie A oraz skrętki i światłowodu do każdego lokalu, zawiera:

  • okablowanie światłowodowe – 2 włókna jednomodowe
  • okablowanie symetryczne – 2 kable skrętkowe UTP kat.5: dla instalacji wejściowej sygnalizacji dzwonkowej lub domofonowej oraz dla podłączenia łącza internetowego do lokalu mieszkalnego
  • okablowanie koncentryczne – 3 kable współosiowe 75 Ω: dwa dla antenowej instalacji zbiorowej DVB-T i satelitarnej umożliwiające podłączenie dwugłowicowych dekoderów typu PVR oraz jeden dla operatora telewizji kablowej
  • okablowanie dla podłączenia pola antenowego z Głównym Punktem Styku

Dostęp usług telekomunikacyjnych i swoboda wyboru

Dzięki tak pomyślanej infrastrukturze mieszkańcy osiedla mają pełne prawo do swobodnego wyboru dostawcy szybkiego internetu czy telewizji kablowej, a także niezależnego korzystania z wysokiej jakości naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz programów nadawanych drogą satelitarną. Infrastruktura gwarantuje możliwość dostępu do każdego lokalu dużej liczby operatorów telekomunikacyjnych na zasadach równego dostępu.

Dowolny operator może świadczyć swoje usługi w technologii, jakiej używa obecnie i jakiej będzie używał w przyszłości. Dla mieszkańca budynku oznacza to, że może swobodnie wybierać pomiędzy ofertami różnych operatorów telekomunikacyjnych, a ponieważ wszystkie kable są już doprowadzone do mieszkania, nikt nie będzie niszczył klatki schodowej podczas instalacji jakiegokolwiek dodatkowego kabla. Każdy kolejny operator podłączy się do odpowiednich końcówek kabli abonenckich doprowadzonych ze wszystkich mieszkań do węzła telekomunikacyjnego (Punktu Styku).

W garażu zainstalowane są węzły dystrybucyjne (Punkty Styku) w dwóch szafach Rack 19”, wykorzystujące systemy multiswitchowe, które umożliwiają pełny dostęp do sygnałów satelitarnych z dwóch najbardziej popularnych satelitów: HotBird-a i Astry oraz sygnałów cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T i radia. Ułatwią one podłączenie się do węzła dystrybucyjnego wielu operatorom kablowym oraz integrację z instalacjami telekomunikacyjnymi i domofonowymi. Dla usprawnienia wykonywania instalacji spełniających te wymagania zainstalowano system RACK-SAT, który jest kompletnym i funkcjonalnym Punktem Styku (punkt kolokacji urządzeń) umożliwiającym podłączenie sieci publicznej, pola antenowego oraz okablowania budynkowego.

Dzięki tej zbiorowej instalacji telewizyjnej można odbierać ponad 200 kanałów TV w j. polskim, w tym ponad 50 w jakości HD oraz 450 bezpłatnych stacji z całego świata. Dostęp do bogatej oferty polskich kanałów TV możliwy jest za pośrednictwem operatorów płatnej TV w Polsce: CANAL+, Cyfrowego Polsatu, UPC, Orange… Oznacza to, że polskie platformy satelitarne mają taką samą możliwość dotarcia z własnymi ofertami programowymi do mieszkańców tych budynków jak inni operatorzy telekomunikacyjni, a mieszkańcy zyskują możliwość szerszego wyboru pomiędzy tymi ofertami.


Nowoczesna_instalacja_teletechniczna_-_Diomar_-_2021-WT-37_-_foto-2

Fot. 2. Punkty styku zainstalowane w garażach na osiedlu Sklepowa 22


Mieszkanie na wysokim poziomie… teletechnicznym

Wykonana instalacja teletechniczna daje możliwość wyboru techniki przekazu sygnałów ze zbiorowej instalacji telewizyjnej. W każdym lokalu mieszkalnym jest dedykowana skrzynka teletechniczna (TSM), w której można zainstalować dodatkowe urządzenia przetwarzające sygnały światłowodowe czy też rozdzielające sygnały telewizyjne, router do Internetu lub inne urządzenia związane z domową siecią teletechniczną. Z każdego pokoju oraz salonu zostały doprowadzone do TSM w przedpokoju po dwa kable współosiowe i dwie skrętki 5e. Wystarczy podłączyć do zainstalowanych gniazd telewizor, dekoder satelitarny lub kablowy, komputer itp. a następnie w domowym zaciszu cieszyć się dostępem do nowoczesnej telekomunikacji

Instalacja z wyróżnieniem

Zaprojektowana i wykonana przez Diomar instalacja telekomunikacyjna zdobyła pierwsze miejsce w ramach Konkursu “Budynek Mazowsza Roku 2019 z najlepszą instalacją teletechniczną” organizowanego przez Stowarzyszenie Teletechników Polskich XXI. Nagrodę przyznano inwestorowi – firmie REM-BUDEX za wzorowo zaprojektowaną i wykonaną w wysokim standardzie instalację teletechniczną. Jak podano, zgłoszony kompleks budynków został wyposażony w nadmiarową instalację teletechniczną, umożliwiającą świadczenie usług przez czterech różnych operatorów.

Nowoczesna_instalacja_teletechniczna_-_Diomar_-_2021-WT-37_-_rys-1

Rys. 1. Instalacja teletechniczna w mieszkaniach na osiedlu przy ul. Sklepowej 22


Nowoczesna_instalacja_teletechniczna_-_Diomar_-_2021-WT-37_-_foto-3

Fot. 3. Pole antenowe na budynku w osiedlu Sklepowa 22 (kliknij, aby obejrzeć film!)


O firmie

Diomar dysponuje wieloletnim doświadczeniem w zakresie profesjonalnych instalacji teletechnicznych. Świadczy o tym największy system multiswitchowy w Europie pracujący bezawaryjnie od ponad 4 lat dla potrzeb produkcji tunerów/dekoderów firmy Samsung w budynku Warsaw SPIRE, podobnie jak bardzo duży system multiswitchowy pracujący przy Al. Jerozolimskich 100 w budynku biurowym TIVO oraz dla fabryki dekoderów Cyfrowego Polsatu. Niewiele mniejsze instalacje multiswitchowe służą mieszkańcom w zespole budynków Qbik przy ul. Woronicza w Warszawie, w wieżowcu Sky Tower we Wrocławiu i wiele innych. Więcej informacji na temat produktów oraz przykładowe fotoreferencje umieszczone są na stronie firmowej.


źródło: WarunkiTechniczne.pl, Nr 37, s. 41-42RSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link